Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Modern Energy Solutions

Bielsko-Biała

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Odkryj tajniki pompy ciepła – szybkie i łatwe wyjaśnienie dla każdego!

Autor: Modern Energy Solutions, publikacja: 2023-02-24

Pompa ciepła to urządzenie bardzo popularne. Ale co to tak naprawdę jest? Na jakiej zasadzie działa... no i po co to komu?

Instalacja z pompą ciepła

Ciepło z natury – jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze wykorzystujące naturalną energię cieplną otoczenia. Pozyskuje energię z gruntu, wody lub powietrza i przekazuje ją do systemu grzewczego budynku. Urządzenia te do wytworzenia ciepła potrzebują tylko 25% wartości energii oddanej. Oznacza to, że sprawność tych urządzeń sięga aż 400%!

Zobacz też: Pompa ciepła – schemat i zasada działania

Elementy pompy ciepła

Dolne źródło ciepła – ziemia, woda lub powietrze – jego zadaniem jest gromadzenie energii cieplnej i transportowanie jej do systemu grzewczego za pomocą czynnika chłodniczego.

Górne źródło ciepła – urządzenia grzewcze (głównie ogrzewanie powierzchniowe, takie jak ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne, ale także konwencjonalne grzejniki).

Zastosowanie pompy ciepła

Służy do ogrzewania i chłodzenia oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Może być samodzielnym źródłem ciepła, ale może też współpracować z innymi systemami grzewczymi, takimi jak kotły gazowe, olejowe czy na paliwa stałe.

Zasada działania pompy ciepła

Zadaniem pompy ciepła jest pobranie energii cieplnej z zewnątrz i przekazanie jej do systemu grzewczego. W tym celu wykorzystuje różne procesy termodynamiczne, którym poddawany jest czynnik chłodniczy krążący w pompie. Warto wiedzieć, że pompa ciepła sama w sobie nie wytwarza ciepła, a jedynie przekazuje ciepło z otoczenia do budynku.

Działanie pomp ciepła opiera się głównie na źródłach naturalnych – do 75%. Jednak do działania sprężarki wymagana jest niewielka ilość energii elektrycznej. Idealnym rozwiązaniem jest więc połączenie inwestycji w pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Pompa ciepła i fotowoltaika – czy warto?

Dobór pompy ciepła

Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest bardzo ważny. Dlatego tak istotny jest aspekt wyboru odpowiedniej firmy, która dobierze optymalne dla nas urządzenie. Wydajność pompy ciepła powinna być dostosowana do wymagań grzewczych użytkowników, powierzchni budynku, jego rodzaju, jak i lokalizacji. Istotne są również parametry techniczne wpływające na efektywność pomp ciepła.

Zalety pomp ciepła

Przede wszystkim ma za zadanie zapewnić ci ciepło. Urządzenia te mogą być również wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej i basenu. Pompa ciepła może być również używana jako klimatyzator do chłodzenia pomieszczenia w czasie upałów.

Sprawdź, czy warto: Pompa ciepła do basenu

Wygoda użytkowania

Instalacja grzewcza z pompą ciepła stanowi bezobsługowy, w pełni automatyczny system, dzięki czemu zapewnia użytkownikowi wysoki poziom komfortu. Co więcej, jej montaż w przypadku powietrznych pomp ciepła jest niemal bezinwazyjny.

Szerokie spektrum zastosowań

Pompy ciepła mogą być instalowane w nowych budynkach lub modernizowane w istniejących systemach grzewczych. Mogą być montowane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach budownictwa zbiorowego i przemysłowego.

Ekologia

Jest to obecnie najbardziej energooszczędny, bezemisyjny, przyjazny dla środowiska i ekonomiczny system grzewczy. Pojawia się coraz więcej dotacji i programów mających na celu wymianę emisyjnych źródeł ciepła na pompy w celu poprawy jakości powietrza.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Podstawowym podziałem jest podział ze względu na dolne źródło ciepła. Wybierać możemy spośród:

  • gruntowych pomp ciepła,
  • pomp ciepła powietrze-woda
  • pomp ciepła powietrze-powietrze.

Najczęściej jednak wybierane są pompy ciepła powietrze-woda.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują do pracy energię cieplną zmagazynowaną w gruncie. Są to urządzenia bardzo wydajne i doskonale sprawdzają się nawet w niskich temperaturach. Konieczne jest jednak zainstalowanie wymiennika ciepła w gruncie, co wiąże się z głębokimi odwiertami bądź przekopem ogródka. Przez skomplikowaną procedurę montażu należą one do najdroższych pomp ciepła.

Pompa ciepła powietrze-woda

Powietrzne pompy ciepła to najpopularniejszy rodzaj pomp ciepła. Są wydajne i łatwe w instalacji, a koszty zakupu i instalacji są znacznie niższe niż w przypadku gruntowych pomp ciepła, dzięki czemu ich opłacalność jest zdecydowanie większa (biorąc pod uwagę koszty instalacji, jak i późniejszej eksploatacji urządzenia).

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Do takich urządzeń zaliczamy klimatyzator. Zasada działania jest taka sama jak pompy ciepła (lecz oddawane ciepło nie jest przekazywane do grzania wody, a powietrza w danym pomieszczeniu).

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 608 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła